Koreli Araştırmacılar 3D Bio-Printer Geliştirdi

Koreli Araştırmacılar 3D Bio-Printer Geliştirdi

Kore’deki Seul Ulusal Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden araştırmacılar, 3D bio-printer hakkında şema ve yazı yayınladılar. Yazının yazarları, 3D baskının doku mühendisliğinde büyük bir  yenilik olduğunu düşünüyor çünkü hastalara özel doku ve organ üretimi yapıyorlar. 3D bio-printerlar yeni insan derisi yaratmak ve olası kalp rahatsızlığına karşı yama olarak kullanılmak üzere geliştiriliyor.

Yeni araştırmalarda 3D bio-printer sisteminin donanımı ve yazılımı temel alınarak uygun bir fiyata tasarlanması ve entegrasyonu için ayrıntılar verilmiş. RepRap projesinin 3D baskı endüstrisinin geliştirilmesinde önemli bir rol oynadığını söyleyen bilim adamları, 3D bio-printerın malzeme özelliklerini şu şekilde tanımlıyor; viskozite, mekanik özellikler, biyouyumluluk ve biyolojik bozunabilirlik.

3D bio-printer sonucunda elde edilenler konumlandırma aşamaları, biyolojik materyal dağıtıcılar ve bir kontrol sisteminden oluşuyor. 3D bio-printer yapısında biouyumlu ve bioçözünür malzemelerle bir araya getirilmiş. Çoğunlukla poly(lactic–co-glycolic acid) (PLGA) yapı malzemesi olarak kullanılmış. En uygun materyalleri saptamak için de çoklu yapılar ile 3D bioyapılar tercih edilmiş.